Přejít k hlavnímu obsahu

Určení vhodného EC a diagnostika přehnojení

Co je EC?
EC = electric conductivity = elektrická vodivost. Využívá se pro kontrolu koncentrace živin v roztoku. Čím více je v roztoku živin, tím vyšší je jeho EC. V průběhu vegetačního procesu se doporučuje udržovat hodnoty EC od 0,6 - 0,8 mS/cm3 v počátku růstu až po 1,9 - 2,1 mS/cm3 v konečné fázi květu. Nezapomínejme posledních 14 dní květu rostliny proplachovat čistou vodou (dvakrát s přídavkem enzymu), nebo pouze s přidání přípravku Final solution. V den sklizně je ideální, když přebytečný roztok vytékající z květináčů má EC čisté vody, bohužel se tohoto stavu nepodaří vždy dosáhnout.

Tímto jednoduchým způsobem zajistíte správné množství živin (hnojiva) v zálivce přesně podle potřeb rostlin. Stačí pouze před zalitím změřit EC připravené zálivky, po zalévacím cyklu změřit hodnotu EC ve vodě který vytekla z pěstební nádoby, a výsledné hodnoty porovnat.

K čemu je to dobré:

1. Pokud je EC odtoku mnohem vyšší než EC přidaných živin, pak to znamená že pěstební médium je PŘEHNOJENÉ! Snižte EC zálivky a více zalévejte.
Počáteční příznaky šoku z přehnojení: listy na vrcholech palic se otáčí směrem dolů. Při pomalém nástupu přehnojení jsou listy tmavě zelené, na koncích se začne objevovat nekróza (odumírání -obrázek).


2. Pokud je EC odtoku přibližně stejné jako EC zálivky, pak je vše jak má být.

3. A konečně pokud je EC odtoku mnohem nižší než zálivky, přidejte více hnojiva - zvyšte EC zálivky.

Tato metoda má pouze jedinou vyjímku: v případě nedostatečného zalévání bude EC odpadu vyšší, JAKOBY DOCHÁZELO K PŘEHNOJENÍ, ale to je způsobeno tím, že rostliny upřednostňují v případě sucha příjem vody před živinami. Stačí si tedy pohlídat, aby byl dostatek vláhy a tento test funguje na 100%.

Vaše hodnocení: Žádné Průměr: 4.8 (4 hlasy)
Slovníky:

Poslat nový komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <b> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <div> <p> <img> <br>
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Textové smajlíky budou nahrazeny grafickými.
  • E-mailové adresy jsou ukryty pomocí reCAPTCHA Mailhide.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.

Facebook Share

Sdílet stránku

Pridat.eu